Mutfak dolapları tezgah altına iniyor

Kadınların gün içinde en fazla zaman geçirdikleri mutfakta, dolapların tavana kadar ulaşan duvara monteli modeller yerine tezgah altına indiği tasarımlar ön plana çıkarken, değişen tercihlerin sektörü de hareketlendirdiği bildirildi.

mutfak dolapları

mutfak dolapları

Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’nde, mutfak, banyo, kapı ve ofis mobilyalarının üretiminin yapıldığı Nautilus Yönetim Kurulu Başkanı Levent Urul, mutfak mobilyası tasarımında konforda artık sınır tanınmadığını, pratiklik ve çağdaş görüntülerin arandığını belirtti.

Mutfağın, kadınların, en fazla zaman geçirdikleri bir konutun en önemli bölümü olduğuna dikkati çeken Urul, bu nedenle oluşturdukları, mimar, mühendis ve teknip ekip ordusuyla Araştırma-Geliştirme (AR-GE) çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi.

Klasik mutfağın dolaplarının büyük bir bölümünün duvarlara monteli ve neredeyse tavana kadar yükseldiğini belirten Urul, bu durumundan şikayet eden kadınlar için yeni tasarımda dolapları artık tezgah altına indirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu tip mutfaklar yaşlıya da gence de hitap etmiyor. Yaşlı, taburenin üzerine çıkıp duvarda monteli dolaptan bir ev gerecini almakta zorluk çekiyor. Gençler de artık her şeyin pratik olmasından yana olduğundan her şeyi ellerinin altında istiyorlar. Bu nedenle, duvara monte yerine dolapların tezgah altına indiği modeller büyük ilgi görüyor.”

Urul, kapakları dokunmatik açılan, büyük boy tencerelerin bile rahatlıkla konulabildiği derin çekmeceler ile tezgahın, levyenin mutfağın kenarından ortasına geçtiği modellerin tercih edildiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Dolapların aşağıya inmesinin yanı sıra dokunmatik özellikleri var. Dolabın kapağını açmıyorsunuz, sadece dokunduğunuzda dolap kendiliğinden açılıyor. Ayrıca, ne tezgah üstü ne de dolaplarda el izi kalıyor. Bunun için günün en son teknolojisini kullanıyoruz. Akıllı çekmece dediğimiz sistemler de büyük kolaylık sağlıyor. Bu sistem pratikliği ile kadınlarımıza zamandan da tasarruf sağlıyor. Bir de çekmeceler açılıp kapanırken gürültü yapmıyor.”

Urul, tezgah üstünde de ışıklı raflar kullanıldığını, bu tür mutfaklara oturma odası havası katıldığını belirterek, “Elektrikli ev aletleri için özel stor mekanizmalı dolap, kapak renginde tekerlekli servis masası, ankastre fırın uygulaması, tezgah arasında şık metal askılıklar kullanılarak mutfağı yaşanabilir mekanlar haline getiriyoruz” dedi.

Türkiye’nin hazır mutfak sektörüne Avrupa ülkelerinden çok sonra girebildiğini ancak, önemli mesafe aldığını vurgulayan Urul, “Biz firma olarak 2007 yılından beri kendi markamızda ihracat yapıyoruz. Yıllık 11 milyon doları bulan bu ihracat bizim için bir başlangıç. Bu nedenle AR-GE çalışmalarıyla ilkleri biz üretip Türkiye’nin bu sektörde söz sahibi olmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.

Kişiye özel mutfak tasarımları
Urul, her kadının hayalinde mutlaka bir mutfak modeli olduğunu, bu nedenle projelerini kişiye özel ürettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bir proje üretirsiniz çok güzeldir ama yaşlı bir bayan için kullanımı çok zordur. Güzel olmasına rağmen kullanışlı olmadığı için bir süre sonra bir şey ifade etmeyecektir. Dolayısıyla proje kişiye göre mekana göre olmalı. Biz mimarlarımızla bunları yapıyoruz.

Projelerimizi geliştirirken, müşterinin talebini net olarak belirleyebilmek için 10 metre karelik dev ekranlarda üç boyutlu sunum yapıyoruz. Bu sayede, anında bir takım değişiklikler yapılarak, nihai istek yerine getirildikten sonra, anlaşma imzalıyoruz. Çünkü, tam bir görsellik olmadan kağıt üzerindeki bir tanıtımın çok fazla etkisi olmuyor. Sonradan ’pardon’ demek istemediğimiz için her şeyi önceden, daha sipariş aşamasında planlıyor, projesini hazırlıyoruz.”

Urul, çağdaş donanımlı hazır mutfakların yanı sıra dolapları duvara monteli klasik tip mutfakların üretimine de son vermediklerini, sınırlı sayıda da olsa alışkanlıklarından kolay vazgeçmeyenlere de hitap ettiklerini ancak, birkaç yıla kadar herkesin bu değişime alışacağını düşündüklerini sözlerine ekledi.

Trabzon Mutfak sektörü hakkında en güncel haberler ile karşınızdayız…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: