Karadenizde Rekor

trabzon mutfak

trabzon mutfak

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, Türkiye’de cari fazla veren “nadir” sektörlerden biri olan mobilya sektörünün geçen yıl toplamda 9,5 milyar dolar üretim gerçekleştirdiğini bildirdi.

Sektörün 2010 yılında yüzde 20’lik büyüme ile 1 milyar 400 milyon dolar ihracat rakamını yakaladığını ifade eden Davulcuoğlu, “Sektör, 2010 yılında toplamda 9,5 milyar dolar olan üretim gerçekleştirdi” dedi.
Mobilya sektörünün 5 kıtada 173 ülkeye ihracat yaptığını anlatan Davulcuoğlu, yan sanayi ile birlikte 500 bin kişinin istihdam edildiği mobilya sektörünün “istihdam deposu” olduğunu, bu yıl da istihdamın yaklaşık yüzde 5 artacağını kaydetti.
Davulcuoğlu, MOSDER’İN Nielsen Araştırma ile ilkini iki yıl önce yaptıkları mobilya araştırmasının sonuçlarını da açıkladı. Araştırmanın sonuçlarına göre, “mobilyanızı nereden alırsınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 74’ü markalı mobilya mağazalarından, yüzde 14’ü mobilyanın toplu olarak bulunduğu sitelerden, yüzde 7’si mobilyacıların yoğun olarak bulunduğu semtlerden, yüzde 3’ü mobilya konusunda isim yapmış illerdeki mobilyacılardan aldığı ifade ederken, yüzde 2’si mobilyalarını marangoza yaptırmayı tercih ettiğini belirtti.
Mobilya Yenileme Süresi Ortalama 8 Yıl
ARAŞTIRMA, tüketicilerin ortalama mobilya yenileme süresinin 8 yıl olduğunu ortaya koydu. İlk araştırmada bu oran, 8,5 yıldı. Araştırmaya göre, en sık mobilya yenileyen bölge Karadeniz olurken, bunu sırasıyla Marmara, Doğu ve Güney Doğu Anadolu, Akdeniz, Ege ve İç Anadolu izledi.
Araştırmaya katılan her 3 tüketiciden yaklaşık 2’si mobilya satın alırken “taksit, iskonto, vade kolaylığı sunan kampanyaları” tercih ettiği görüldü.
Trabzon Mutfak sektörü hakkında en güncel haberler ile karşınızdayız…
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: