Hazır mutfak patlayınca yabancı pazara akın etti

mutfak

mutfak

Türkiye’de konut üretiminin artmasıyla, hazır mutfak sektörü de 2000’li yıllara kadar karşılaşmadığı bir yoğunluk yaşamaya başladı. 2000 öncesinde neredeyse sadece renovasyonlardan oluşan pazar, özellikle son 2-3 yıldır yeni lüks konut projelerindeki artışın etkisiyle hızla büyüdü. Sektör analizlerine göre yılda 900 bin adet hazır mutfak üretiliyor. Bunun cirosal karşılığı ise 2 milyar 700 bin TL.

Melek Mutfağın genel müdürü Abdurrahman Melek, son 5 yıla kadar yenilemelerin, yeni projelere oranının yüzde 80’e, 20 şeklinde olduğunu, son yıllarda bu rakamın tersine döndüğünü belirtiyor. İnsanların mutfağını yenilemek yerine yeni ev almaya başladığını ifade eden Melek, geçen yıl renovasyon pazarının yüzde 2, mutfak pazarının ise yüzde 10 büyüdüğü bilgisini veriyor.

Sektördeki hızlı büyümeye paralel olarak, Türkiye’deki hazır mutfak algısı da değişmeye başladı. Ve mutfakta da ‘marka’ kavramı ön plana çıktı. Marangozların tekelindeki sektör, yavaş yavaş el değiştiriyor. 2 milyar 700 YTL’lik pazarın, 550 milyon YTL’si artık markalı mutfak üreticilerinin elinde. Yerli yabancı pek çok yatırımcının gözünü kamaştıran pazara son üç yıl içinde 10’un üzerinde yabancı marka girdi. Dada, Scic, Nobilya, Iessi, Composite, Del Tongo son üç yılda pazara giren markalardan sadece birkaçı.

Türkiye’den de İstikbal, Arçelik gibi firmalar pazarın ivmesini artırdı. Son olarak da yapı sektöründeki deneyimiyle Melek Grubu, mutfak için Kale Plus markasını yarattı. Banyo ve mutfak armatürleriyle tanıdığımız E.C.A. da önümüzdeki aylarda pazara hızlı bir giriş yapmayı planlıyor.

İlle de italyan 
Abdurrahman Melek’e göre özellikle üst gelir grubunda ‘ille de İtalyan mutfak’ talebi var. Yabancı mutfak sahibi olmanın statü simgesi haline geldiğini vurgulayan Melek, lüks konut üreticilerinin ithal mutfağı, sözleşmeye yazdıklarını ifade ediyor.

Trabzon Mutfak sektörü hakkında en güncel haberler ile karşınızdayız…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: