Ezber Bozan Mutfak

mutfak

mutfak

Balıkesir’de iki genç mühendis dünyada bir eşi daha olmayan mutfak üretti.

Bu mutfak, 120 santim ila 175 santimlik dolap halinde, sınırsız olarak kendi etrafında dönebilen, üzerinde bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, lavabo, kapaklı raflar, isteğe göre çamaşır makinesi, set üstü veya ankastre ocak, davlumbaz gibi bir mutfakta ne gerekiyorsa hepsini barındırıyor. Standart bir mutfağı kendi üzerinde toplayarak evde yeni bir yaşam alanı oluşturan bu icat, hem görünümü, hem de özellikleriyle tam bir teknolojik tasarım harikası olarak değerlendiriliyor.
Balıkesir Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde öğrenim gören son sınıf öğrencileri Can Tutalar (23) ve Gökhan Ünal (23), Almanya’da gördükleri bir mutfak modelinden yola çıkarak yepyeni bir ürün ortaya koydu. “İlham kaynağımız annelerimiz” diyen gençler, yoğun ilgi gören ürünleriyle ilgili ilk iş olarak Türk Patent Enstitüsüne tescilletmek olduğunu söyledi. Özellikle inşaat sektöründe belki de çığır açacak olan, “Sınırsız Dönebilen Mutfak” evlerde bugüne kadar bilinen tüm ezberleri bozacak gibi görünüyor. Sektör temsilcilerinin ‘baş döndürücü, harika bir ürün” diye övgüyle söz ettiği sınırsız döner mutfak şimdiden yoğun ilgi ve talep görmeye başladı. İnşaat sektöründe yeni dairelerde mutfak algısının sınırsız dönebilen bu modüler mutfak ile yeni bir boyut kazanması bekleniyor. Müteşebbis gençlerden Can Tutalar, bu mutfakla ilgili proje alt yapılarının 2005 yılına dayandığını, yaklaşık 7 yıldır üzerinde çalıştıkları ürünü nihayet üretip piyasaya sunduklarını söyledi Can Tutalar, “2005 yılında Almanya’da insanların beğenisine sunulan, 180 derece dönebilen mutfağı gördük, çok beğendik, ilgimizi çekti. Arkadaşımla beraber bunu nasıl geliştirebiliriz, nasıl daha kullanışlı hale getirebiliriz diye çalışmalarda bulunduk. Önce 360 derece dönebilir hale getirdik, sonra nasıl sınırsız hale getirebiliriz diye düşünüp, çalıştık. Nihayet 2012 yılında ürünümüzü modüller halinde oluşturmaya başladık. Sınırsız dönebilen mutfak. Mutfağımız diğer mutfaklara göre çok avantajlı. Aynı anda iki farklı kişi tarafından kullanılabilir, 6 metrekarelik normal mutfağı biz 1.75 metre çapında mutfağa sığdırabiliyoruz” dedi.

AFET EVLERİNE DE UYGUN

Balıkesirli gençlerin ürettiği, “Türk işi” mutfağın tasarım olarak afet evlerinde de kullanılabileceği belirtildi. Can Tutalar, “Mutfağımız teras ve balkonlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Bizim Türk geleneklerinde balkon ve bahçe kültürümüz fazladır, insanların yemek ve çay servisi için içeriye girip çıkmasına gerek kalmadan, içeride ve dışarıda kullanılabiliyor. Mutfağımızın bir diğer özelliği bürolarda da kullanılabilir olması. 7-8 metrekarelik alanlardaki mutfakların yerine ürünümüzü koyarak 7-8 metrekarelik fazladan alan kazanabiliyoruz. Ayrıca ürünümüz afet evlerinde de kullanılabiliyor. Son Van depreminden sonra biz bunu özellikle daha ufak hale getirmeyi planladık, afet bölgesi evleri için 1.50 metre, 1.20 metre çapına kadar düşürerek mağdur insanlarımızın rahat etmesini sağlayacak projeler de ürettik” dedi.

Can’la sınıf arkadaşı olan Gökhan Ünal isimli diğer genç mühendis ise sınırsız dönebilen mutfak modelinin Türkiye ve dünyada ilk ve tek olduğunu, bu modeli geliştirirken annelerinden esinlendiklerini söyledi. Gökhan Ünal, “Normalde inşaat sektörüyle alakadardık zaten, ilgimizi çekiyordu. Genelde evin içerisindeki eksiklikleri gözlemliyorduk. Annelerimizden de bilgi alarak mutfakta çok büyük sıkıntı çektiklerini konuştuk ve bunun üzerinde yoğunlaştık. Annelerin küçük bir mutfakta daha rahat kullanım alanı istemesi bizi bu işe daha çok teşvik etti. İlham kaynağı anneler oldu. Bizim en önemli avantajımız Türkiye ve dünyada sınırsız dönebilen başka bir mutfak dolabının olmayışı. Sadece biz üretebiliyoruz” dedi.
Evlerdeki normal 5.5 metrelik standart bir mutfakta olan mikrodalga, ankastre ocak, davlumbaz, evye lavabo, buzdolabı, bulaşık makinesi ve benzeri her şey sınırsız döner mutfakta mevcut. Normal mutfaklara göre minimum iki kat daha az alan kaplıyor ve daha pratik kullanım sağlıyor.

SEKTÖR TEMSİLCİSİNDEN TAM NOT

Balıkesir’de inşaat sektörüyle ilgili özel bir firmanın sahibi olan Sefer Coşkun genç mühendislerin ortaya çıkardığı mutfak ürününü, “teknoloji harikası bir ürün” olarak niteledi. İnşaatlarda yeni tip dairelerin yapımında mutfak seçeneğinin artık bu ürüne göre dizayn edilebileceğini ifade eden Sefer Coşkun, gençleri kutladı. İş adamı Sefer Coşkun, “Balıkesirli gençlerin ortaya çıkardığı sınırsız dönebilen bu güzel mutfağı gördük. İnşaat alanında hizmet veren bir firma olarak mutlu oldum. Bu alanda elimizden geldiği şekilde firmamızda sergileyip ürünü layıkıyla tanıtmaya, anlatmaya çalışıyoruz. 4.5 metre uzunluğundaki mutfağın bize sunduğu imkanları 175 santimlik alanda bize sunan sınırsız dönen bu mutfağımız gerçekten de konutlarda yer sıkıntısını çözebilecek ve insanları rahat bir kullanıma ulaştıracak. Teknolojik olarak harika bir ürün. Teknolojinin bütün imkanları üzerinde. Türk Patent Enstitüsü bu ürünü araştırmalarını yapıp gençlerin adına tescillemiş, bu da Türk milleti adına ayrı bir gururdur. Avrupa’da yarım dönebilen yapılırken sınırsız dönebilen mutfağın Türk gençleri tarafından yapılması bizi ayrıca gururlandırıyor” diyerek Can Tutalar ve Gökhan Ünal isimli gençleri tebrik etti. Türk işi mutfağın en çok da bayanları mest edeceği belirtiliyor.

İki Türk genci büyük ilgi çeken ürünlerine servis garantisi de verebiliyor. Sınırsız döner mutfağı kullananlar isterse hiç hareket ettirmeden isterlerse de sınırsız şekilde döndürerek kullanabilecekler. Üzerine birden fazla lavabo konulabilen mutfak, görüntüsüyle de hem ofis hem evlerde ideal ve şık bir tasarım olarak yerini almaya hazır. Çocukluktan beri arkadaş olan, üniversiteyi de aynı bölümde ve aynı sınıfta okuyup, bu sene mezun olan genç mühendisler ise ürünleriyle ilgili teklifleri değerlendirmeye hazır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: